Żyrandole Kryształowe

Czeskie żyrandole, produkowane od prawie 300 lat na bazie tych samych materiałów i technologii, są zaliczane do najpiękniejszych i najlepszych jakościowo na świecie.

Czeska "szkoła" obróbki szkła jest znana i doceniana od wieków. Najstarsze udokumentowane wzmianki o istnieniu warsztatów szklarskich na terenie Czech pochodzą z XII wieku. Już bard...

Czeskie żyrandole, produkowane od prawie 300 lat na bazie tych samych materiałów i technologii, są zaliczane do najpiękniejszych i najlepszych jakościowo na świecie.

Czeska "szkoła" obróbki szkła jest znana i doceniana od wieków. Najstarsze udokumentowane wzmianki o istnieniu warsztatów szklarskich na terenie Czech pochodzą z XII wieku. Już bardzo wcześnie zaczęto używać określenia "czeskie szkło" w odniesieniu do wyrobów pochodzących z terenu Czech - określenie to stało się synonimem wyrobu najwyższej jakości.

Jedną z najważniejszych gałęzi czeskiej tradycji szklarskiej jest produkcja kryształowych żyrandoli.

Początkowo szklane lampy i żyrandole, które były symbolem prestiżu, bogactwa i znaczenia, produkowano ze zwykłego szkła. Przełomowym momentem stało się odkrycie, że tlenek ołowiu, dodany w odpowiedniej proporcji do masy szklanej, działa na nią niezwykle wzbogacająco. Po pierwsze: utwardza na tyle, że można takie szkło szlifować bardzo precyzyjnie, prawie tak jak kamienie szlachetne. Po drugie: tak wyszlifowane szkło kryształowe nabiera szczególnie dekoracyjnego charakteru, przepięknie załamując i rozczepiając przechodzące przez nie światło.
Za pioniera w dziedzinie produkcji czeskich żyrandoli kryształowych uważa się Josefa Palme, który, po uzyskaniu królewskiej zgody, otworzył w 1724 roku w małej miejscowości Prácheň pierwszy warsztat produkujący kryształowe szlifowane żyrandole. Bardzo szybko czeskie kryształowe żyrandole stały się symbolem dobrego gustu, prestiżu, często bogactwa. Ozdabiały pałace największych władców i najbardziej imponujące sale Europy. Dość wymienić Wersal, Ermitaż, mediolańską La Scalę czy rzymską Operę Królewską. Stały się niezbędnym wyposażeniem najbardziej prestiżowych hoteli, od Londynu do Nowego Jorku. Znamiennym jest fakt, że największy kryształowy żyrandol na świecie został wyprodukowany właśnie w Czechach, na zamówienie królowej Wiktorii, jako dar do pałacu Dolmabahçe w Stambule. Waży on 4,5 tony i ma 750 lamp. Z biegiem czasu kryształowe żyrandole zaczęły ozdabiać mieszkania klasy średniej, kancelarie adwokackie czy banki.

Dzisiejszy projektant ma do dyspozycji prawie niewyczerpany zasób różnych modeli żyrandoli, będących odzwierciedleniem różnych okresów historycznych w projektowaniu i wzornictwie. Najstarsze i najbardziej znane, produkowane do dziś praktycznie bez zmian, to klasyczne "pająki" – żyrandole wykonane na bazie giętych szklanych ramion ozdabianych kryształowymi szlifowanymi łezkami, kulami, trapezami, łańcuchami etc. Ich wielkość może być dostosowana do każdego pomieszczenia: od małych kilkuramiennych lamp po niezwykle imponujące kilkudziesięcioramienne, często piętrowe, konstrukcje. Te największe, mocowane w wysokich salach, mają specjalne systemy łańcuchowe do opuszczania, gdy zajdzie potrzeba wymiany żarówki czy wyczyszczenia szkła. W dzisiejszych wzorach nawiązujących konstrukcją do "pająków" łączy się na przykład metalowe ramiona z kryształowymi elementami dekoracyjnymi. Efekt jest niezwykle interesujący.

Drugim bardzo charakterystycznym stylem żyrandoli są tzw. "kosze", gdzie zródła światła ukryte są pod kaskadą łańcuchów zrobionych z setek, czasami tysięcy, kryształowych oczek. Takie "kosze" kojarzą się przede wszystkim ze stylem początku XX wieku. W tym nurcie wzorniczym znajdziemy zarówno klasyczne "gruszki", jak i piękne plafoniery wykonane z samych kryształowych kul, czy bardzo nowoczesne projekty kryształowych kaskad w różnych kształtach.

Oczywistym uzupełnieniem lamp sufitowych są kryształowe kinkiety, produkowane z tych samych elementów i w tych samych stylach. Niezwykle wyrafinowanym dodatkiem do wnętrza może stać się kryształowa lampa stojąca – większa, podłogowa lub mniejsza, na stół czy nocny stolik.

W prezentowanych przez nas żyrandolach stosowane są tylko elementy najwyższej jakości: zawsze szklane lub metalowe - nigdy z tworzyw sztucznych (oczywiście z wyjątkiem podzespołów elektrycznych). Elementy ze szkła kryształowego, czyli z domieszką min.24% Pb, są tradycyjnie szlifowane drobno i ostrokrawędziowo, dzięki czemu przepięknie załamują promienie światła. Pozostałe szklane elementy wykonane są ze szkla giętego, odlewanego, dmuchanego czy mlecznego.  Niektóre elementy wykonane są ze szkła barwionego w całej masie szklarskiej (a nie tylko powierzchniowo) odpowiednimi tlenkami metali. W ten sposób można zabarwić na przykład kryształowe szkło na kolor błękitu, zieleni, czerwieni, różu, bursztynowej żółci czy nawet czarny. Dokładne receptury podające proporcje odpowiednich barwników stanowią oczywiście tajemnicę produkcyjną pilnie strzeżoną przez wytwórców.

Bardzo szczególną cechą niektórych czeskich modeli są ręcznie wykonywane malunki ze złota i emalii, najczęściej motywy kwiatowe i roślinne, kładzione na szklane miseczki i bazy.

Przez wieki powstało wiele stylów i modeli kryształowych żyrandoli, ale ich istota zawsze pozostaje niezmienna i zachwyca do dziś: niepowtarzalne, magiczne wręcz światło, którym emanują.

Więcej

Żyrandole Kryształowe 

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 222 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 222 elementów