Figurki

Produkcja i obróbka porcelany należy – obok obróbki szkła – do sztandarowych dziedzin czeskiego rzemiosła i przemysłu. Produkcja porcelany, wynalezionej w Chinach w VII w.n.e., była przez blisko 1000 lat pilnie strzeżoną tajemnicą. Z Chin do Europy trafiały jedynie gotowe już wyroby osiągając zawrotne ceny. Przełom nastapił w 1709 r., kiedy to n...

Produkcja i obróbka porcelany należy – obok obróbki szkła – do sztandarowych dziedzin czeskiego rzemiosła i przemysłu. Produkcja porcelany, wynalezionej w Chinach w VII w.n.e., była przez blisko 1000 lat pilnie strzeżoną tajemnicą. Z Chin do Europy trafiały jedynie gotowe już wyroby osiągając zawrotne ceny. Przełom nastapił w 1709 r., kiedy to nadworny alchemik Augusta II Mocnego ostatecznie odkrył "chińską tajemnicę". Rok później w Miśni powstała pierwsza europejska manufaktura porcelany, a kolejne w różnych miastach europejskich.

Pierwsze oryginalnie czeskie wyroby porcelanowe wyprodukowano w 1794 r w manufakturze w Klastercu. Dzięki bogatym złożom glinki kaolinowej, odkrytej między innymi w okolicach Karlovych Varów i Teplic, czeski przemysł porcelanowy rozwija się niezwykle dynamicznie. Do końca XIX wieku powstaje na terenie Czech kilkadziesiąt fabryk i manufaktur porcelany. Czeską specjalnością staje się produkcja porcelany w odcieniu jasnoróżowym.

Wytwórnia w Duchcovie - dzisiejsza fabryka Royal Dux Bohemia- założona w 1853 r., należy do najstarszych i najlepszych czeskich wytwórni porcelany. Początkowo produkowano tu wyroby z fajansu, terakoty i majoliki, by ostatecznie skoncentrować produkcję na porcelanie najwyższej jakości. Prawdziwy rozkwit manufaktura przeżywa na początku XX wieku, a jej secesyjne wyroby są nagradzane na europejskich wystawach. Wkrótce powstają sklepy firmowe w całej Europie, a wyroby eksportowane są także do Rosji i Stanów Zjednoczonych. Załamnie popytu związane z I wojną światową, późniejszym kryzysem ekonomicznym i kolejną wojną, niweczy dotychczasowy dorobek fabryki. Okres powojenny to żmudna odbudowa zaplecza technologicznego i kształcenie własnej kadry rzemieślniczej. Dzięki nawiązaniu współpracy z praską Wyższą Szkołą Wzornictwa Przemysłowego duchcovska manufaktura odzyskuje swoją rangę i znaczenie, również na zagranicznych rynkach.

Wielkim sukcesem czeskiego przemysłu i wzornictwa porcelany są nagrody przyznane na pierwszej powojennej Wystawie Światowej EXPO w Brukseli w 1958 roku. Wówczas to kolekcja porcelany zaprojektowana przez Jaroslava Jeżka zostaje nagrodzona dwoma medalami wystawy: Złotym za grupę figuralną trzech koni i Wielkim za serwis do mokki Elka. Fabryka w Duchcovie rozpczęła realizację projektów Jaroslava Jeżka a styl "brukselski", jaki narodził się w tamtym czasie, stał się jednym z głównych nurtów produkcyjnych fabryki.

Dzisiejsza manufaktura Royal Dux Bohemia produkuje przede wszytkim porcelanowe figurki w bardzo szerokim zakresie tematycznym i stylistycznym: od niezwykle wyrafinowanych replik stylu rokoko (figurki pojedyncze i grupy), przez naturalistyczne figurki wielu gatunków zwierząt, akty, motywy dziecięce i religijne, czy wreszcie projekty w stylu "brukselskim". Uzupełnieniem tej oferty są porcelanowe przedmioty dekoracyjne, takie jak zegary, wazony, puzderka, czasami kubki – również nawiązujące do różnych stylów estetycznych.

Znakiem fabrycznym gwarantującym oryginalne pochodzenie i autentyczność danego wyrobu jest różowy porcelanowy trójkąt z logo firmy, przymocowany na stałe w procesie wypalania. Trójkąty papierowe, przyklejone jedynie powierzchniowo, określają klasę jakościową produktu: trójkąt w kolorze złotym to gatunek I, w srebrnym - II.

Więcej

Figurki 

na stronę
Pokazuje 13 - 15 z 15 elementów
Pokazuje 13 - 15 z 15 elementów